Zavarovalnica Maribor Koroška Open 2015

10. izvedba turnirja rekordna v vseh pogledih

Slovenj Gradec, 14. – 17. november 2015

Prejšnji vikend je slovenjegraška športna dvorana zopet pokala po šivih, prav tako pa tudi celo mesto in okolica, kjer so udeleženci 10. mednarodnega turnirja Koroška Open 2015, zapolnili večino namestitvenih kapacitet v Slovenj Gradcu, na Kopah, v Dravogradu in Ravnah na Koroškem.

Na jubilejnem, 10. turnirju se je zbralo 753 športnikov iz 98 ekip in 28 držav iz kar 3 kontinentov, ki so v treh starostnih kategorijah individualnega tekmovanja, do 14, 16 in 18 let, zabeležili kar 849 nastopov. Najmočnejša konkurenca je bila v starostni kategoriji kadetov in kadetinj, do 18 let, kjer je nastopilo kar 347 judoistov in judoistk. Prav tako je številko 300 presegla kategorija mlajših kadetov in kadetinj.

Poudariti je potrebno podatek, da se je v konkurenci kadetov in kadetinj pomerilo le 42 Slovencev, kar pomeni le 12 odstotkov udeležbe v tej starostni kategoriji. Po medaljah je uspelo poseči le štirim, od tega sta dva zastopala naš klub, JK Acron Slovenj Gradec. Najprepričljivejša je bila Zala Pečoler, ki je v kategoriji kadetinj, do 70 kg, ugnala vso konkurenco in se, s 4 zmagami, zavihtela na najvišjo stopničko. Zala je tako že drugo leto nepremagana na domačem turnirju.

Na stopničke je uspelo tudi Janu Horvatu, do 90 kg, ki se mu je po uvodnemu porazu s kasnejšim zmagovalcem iz Litve, uspelo zbrati in v repasažu premagati borca iz Bosne in Hercegovine ter nato, v borbi za 3. mesto, še svojega rivala iz Ljubljane z izjemnim metom Okuri-ashi-barai.

Zanimiv je tudi podatek, ki nedvomno govori o veliki konkurenci kadetske kategorije, in sicer na tekmovanju so nastopili: aktualni svetovni prvak v kategoriji do 50 kg, Kazahstanec Aibolat Ystybay, svetovna prvakinja, do 63 kg, Sanne Vermeer iz Nizozemske, evropski prvak in svetovni podprvak, nad 90 kg, Inal Tasoev iz Rusije, evropska podprvakinja in tretja na SP, Nizozemka Jorien Visser ter bronasti medalist z evropskega in svetovnega prvenstva, do 55 kg, Khamzat Akhmarov iz Rusije. Poleg teh je nastopilo tudi veliko udeležencev letošnjih velikih tekmovanj, evropskega in azijskega prvenstva, SP in EYOF, kot sta tudi naša Zala in Jan, ki sta se na domačem terenu odlično izkazala.

Prvi dan tekmovanja se je dopoldan odvilo še uradno tekmovanje JZS za starejše dečke in deklice, do 14 let. Tudi tukaj je bila konkurenca zelo močna, nastopilo je kar 196 dečkov in deklic, kar je za slovenski prostor zelo veliko za to starostno kategorijo.

Od naših sta se najbolje znašli Urška Bernard, do 36 kg in Tamara Kovač, do 63 kg. Urška je zabeležila zmago v polfinalu in poraz v finalu ter tako osvojila srebrno medaljo. Prav tako je srebrno medaljo osvojila Tamara, ki pa se je morala za svoje odličje malo bolj potruditi. Ugnala je 3 nasprotnice, boljša pa je bila le Litvanka.

V nedeljo je bila najprej na sporedu uradna kategorija mlajših kadetov in kadetinj, do 16 let, ki je bila letos, s 306 tekmovalci, najmočnejša do sedaj. V tej starostni kategoriji se je od naših tekmovalcev, s 3. mestom, najbolje odrezal Rok Pogorevc, nad 81 kg, ki mu je tudi edinemu uspelo osvojiti odličje za JK Acron Slovenj Gradec.

Po končani kategoriji mlajših kadetov in kadetinj je sledila podelitev pokalov najboljšim ekipam. Tako kot lani so tudi tokrat 1. mesto osvojili predstavniki reprezentance Madžarske, ki se je letos turnirja udeležila s kar 61 tekmovalci. Z 295 osvojenimi točkami so prepričljivo slavili pred JTS Heerenveen iz Nizozemske (72 točk), reprezentanco Kazahstana (56 točk), JK Bežigrad (53 točk) in Kenamju JTS Haarlem iz Nizozemske (52 točk). Naši borci in borke so se tokrat uvrstili šele na 13. mesto s 33 osvojenimi točkami.

Po številu osvojenih medalj je bila prav tako na vrhu lestvice državna reprezentanca Madžarske (15, 10, 10). Na drugem mestu je bila ekipa Elektrenai iz Litve (4, 1, 1), na tretjem pa JTS Heerenveen (3, 2, 3). JK Acron Slovenj Gradec je, z 1 zlato, 2 srebrnima in 2 bronastima medaljama, zasedel 10. mesto.

b. u.

Podrobnejše rezultate si lahko ogledate na spletnih straneh JZS.

Popoldan se je v nedeljo odvilo še ekipno tekmovanje za kadete in kadetinje, 2. memorial Turpala Alija Kadyrova, na katerem je nastopilo 159 tekmovalcev iz 16 moških in 11 ženskih ekip iz 20 držav.

Na otvoritvi tekmovanja je vse prisotne nagovoril veleposlanik Ruske federacije v Sloveniji, dr. Doku Zavgajev, ki je namenil tudi minuto molka v spomin na žrtve terorističnih napadov v Parizu. Za otvoritveni nastop so poskrbeli mladi plesalci Čečenske nacionalne folklorne skupine pesmi in plesa »Bašlam«, ki so zaplesali nacionalni ples kavkaških ljudstev, lezginko in s svojim 12-minutnim nastopom navdušili publiko in poskrbeli za odlično vzdušje v dvorani.

Plesni nastop

Posted by Judo klub Acron Slovenj Gradec on Sunday, 15 November 2015

Na ekipnem turnirju so se v konkurenci kadetov najbolje odrezali predstavniki državne reprezentance Madžarske, ki so na poti do finala izločili lanskoletne zmagovalce, čečenski Edelweiss. V finalu so z rezultatom 3 : 2 ugnali ekipo Ukrajine, za katero se je boril tudi predstavnik JK Acron, Jan Horvat. Tretje mesto so si, z zmago nad ekipo Azerbajdžana, prislužili člani nacionalne ekipe Kazahstana.

Med dekleti so letos slavile Kazahstanke, druge so bile Nizozemke iz Kenamju JTS Haarlem, tretje pa predstavnice JTS Heerenveen, prav tako iz Nizozemske. Naše borke so se, tako kot lani, tudi tokrat odlično odrezale in se kot prve, s tremi zmagami, prebile iz skupine, nato pa so morale v polfinalu in dvoboju za tretje mesto dvakrat priznati premoč Nizozemkam in tako že drugič zapovrstjo osvojile nehvaležno 4. mesto.

V združeni ekipi Slovenije sta nastopili dve predstavnici JK Acron Slovenj Gradec. V kategoriji do 48 kg se je odlično borila Nuša Perovnik, ki je v skupinskem delu nanizala kar 3 zmage. Odlična je bila tudi Zala Pečoler v kategoriji nad 63 kg, ki je tudi po ekipnem turnirju, s 5 zmagami, ostala nepremagana.

Vsem čestitamo.

Dogajanje na turnirju je bilo letos prvič mogoče spremljati tudi v živo preko interneta, kar je omogočilo sorodnikom in prijateljem tekmovalcev spremljati njihove nastope tudi od doma, česar so bili še posebej veseli udeleženci iz tujine. Posnetke celotnega turnirja si lahko ogledate na povezavah:

V ponedeljek in torek so potekale še priprave po turnirju, kjer se je preko 300 judoistov in judoistk kalilo v kvalitetnih randorijih. Ker je na pripravah ostala večina udeležencev iz tujine, so imeli naši borci veliko priložnost preizkusiti različne stile judo borbe.

Na koncu se moramo zahvaliti vsem tekmovalcem, trenerjem in spremljevalcem, ki so nas v rekordnem številu obiskali tudi letos in nam s tem omogočili, da je naš turnir še boljši in kvalitetnejši. Upamo da se boste tudi v prihodnje radi vračali.

Posebna zahvala gre tudi vsem članom JK Acron Slovenj Gradec, vašim staršem, prijateljem in drugim, ki ste kakorkoli pripomogli k organizaciji turnirja. Brez vaše pomoči takšnega dogodka v našem majhnem mestu prav gotovo ne bi bilo mogoče izvesti.

Hvala tudi sponzorjem in donatorjem, ki ste finančno ali materialno kakorkoli pripomogli k organizaciji, še posebej generalnemu sponzorju, Zavarovalnici Maribor.

Hvala vsem in dobrodošli tudi naslednje leto na 11. mednarodnem turnirju "Zavarovalnica Maribor Koroška Open 2016".